Pomoc dotycząca kas fiskalnych

 • 0

Pomoc dotycząca kas fiskalnych

Najczęstsze pytania i odpowiedzi


Czy zabraknie kas fiskalnych?

Wzmożone zainteresowanie kasami fiskalnymi sprawia, że w najbliższym czasie może zabraknąć najpopularniejszych modeli kas fiskalnych. Mam na myśli małe kasy fiskalne, które cieszą się bardzo dużą popularnością wśród małych i średnich przedsiębiorstw (a takie właśnie zostały w większości zobowiązane do zaopatrzenia się w kasy fiskalne do 1 marca 2015).

Ministerstwo Finansów prognozuje, że chętnych na zakup kasy fiskalnej będzie około 70 tysięcy – jak wskazują czołowi producenci – ta liczba jest mocno niedoszacowana – chętnych będzie grubo ponad 120 tysięcy.

Ciekawą analizę przedstawia strona www.fiskalne.org, a dotyczy ona porównania zainteresowania małymi kasami fiskalnymi na przestrzeni ostatnich 3 lat.

Cały artykuł można zobaczyć tutaj: http://www.fiskalne.org/kasy-fiskalne/kasy-fiskalne-w-2015-roku/czy-zabraknie-kas-fiskalnych-w-2015-roku.html


Z jaką dokładnością trzeba określać nazwy towarów i usług na paragonie fiskalnym?

Paragon powinien zawierć m. in. „nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację”.
Podatnik powinien zadbać o takie zaprogramowanie kasy rejestrującej, aby klient otrzymywał paragony z nazwami  usług i towarów, pozwalającymi na ich jednoznaczną identyfikację. To od podatnika zależy, w jaki sposób dobiera on nazwę towaru lub usługi, aby jednoznacznie je identyfikować.

Zdaniem Ministerstwa Finansów sposób „jednoznacznego” identyfikowania towarów i usług jest ściśle związany z asortymentem, jakie podatnik oferuje. Jeżeli przykładowo podatnik ma w sprzedaży 5 gatunków jabłek i wszystkie są w jednakowej cenie, podatnik może zaprogramować nazwę „jabłka”. Jeżeli jednak podatnik ma w sprzedaży np. ziemniaki i młode ziemniaki, przy czym oba towary mają różną cenę za kilogram, powinien oddzielnie je identyfikować. Sposób prowadzenia jednoznacznej identyfikacji ma zatem ścisły związek z asortymentem oferowanym przez podatnika.

Wg wyjaśnień Ministerstwa Finansów nowe rozporządzenie jedynie wskazuje, że z upływem 30 września 2013 r. podatnicy będą zobowiązani w pełni realizować przewidziany w przepisie wymóg wskazywania nazwy, która pozwoli na jednoznaczną identyfikację towaru lub usługi. W tym kontekście pragniemy podkreślić, że nie jest prawdą, że obecnie akceptowane było prowadzenie ewidencji i stosowanie nazewnictwa bazującego np. na grupach towarowych w sposób niepozwalający na jednoznaczną identyfikację sprzedawanych towarów lub świadczonych usług.
(Podstawa prawna: § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia) za Infor.pl


Jak wygląda procedura zakupu kasy fiskalnej?

Procedura zakupu kasy przebiega następująco: rozmowa z klientem na temat prowadzonej działalności i przedstawienie oferty na odpowiednie urządzenie, omówienie najważniejszych cech wybranej kasy fiskalnej, szkolenie z obsługi kasy fiskalnej, zgłoszenie do Urzędu Skarbowego kasy fiskalnej w celu uzyskania zwrotu, zaprogramowanie kasy – wpisanie nagłówka i bazy towarów do pamięci kasy, fiskalizacja kasy, zgłoszenie do Urzędu Skarbowego zafiskalizowanej kasy.


Czy, aby zakupić urządzenie fiskalne, muszę udać się do siedziby ProkomPC?

Aby zakupić jakikolwiek towar, w tym także kasę fiskalną, najlepiej skontaktować się z nami telefonicznie. Po wstępnej rozmowie, możemy ustalić jakiego urządzenia Państwo potrzebujecie w swojej placówce. Zależy to m. in. od rodzaju i charakteru prowadzonej działalności, ilości sprzedawanych towarów, ilości kasjerów, mobilności itp… Pozwoli to na wyeliminowanie modeli urządzeń fiskalnych, które na pewno nie spełnią oczekiwań. Nasz pracownik, po ustaleniu daty spotkania, pojedzie do siedziby Państwa firmy i przedstawi, już fizycznie, modele kas fiskalnych, które najlepiej sprawdzą się przy sprzedaży. Nasi współpracownicy, to zarówno handlowcy, szkoleniowcy i serwisanci – działają na terenie miast: Konin, Koło, Turek i Słupca – do mniejszych miejscowości dojadą w kilkanaście minut;) Oczywiście można nas także odwiedzić osobiście w siedzibie naszej firmy. Zapraszamy.


Jaki jest zasięg działania Prokompc?

Zasięg działania naszej firmy to nie tylko lokalni klienci, obsługujemy klientów do 200 km od naszej siedziby czyli woj. wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i kujawsko-pomorskie. Nasi pracownicy i serwisanci są w pełni mobilni i bez problemów szybko dotrą do takich miejscowości jak Tuliszków, Poddębice, Malanów, Słupca, Koło, Konin, Kalisz, Ślesin, Golina, Kleczew, Kramsk, Kłodawa, Sompolno, Babiak, Przykona, Uniejów nie wspominając o Turku. Prosimy o kontakt telefoniczny – umówimy się na wizytę w Państwa firmie.


Czy możecie Państwo doradzić jaka kasa fiskalna będzie dla mnie najbardziej odpowiednia i od czego to zależy?

Doradztwo w zakresie doboru odpowiedniego urządzenia jest bezpłatne. Nasz pracownik poleci Państwu odpowiednie urządzenie w zależności od specyfiki prowadzonej działalności. Wybór urządzenia zależy od wielu czynników tzn. czy ma być to urządzenie mobilne czy stacjonarne, czy ma współpracować z peryferiami – czytnik kodów kreskowych, szuflada na pieniądze, waga, terminal kart płatniczych, jaki asortyment będzie rejestrowany w kasie, czy ma posiadać kopie elektroniczną paragonu, jak i również wiele innych. W każdym razie pomożemy dobrać odpowiednie urządzenie fiskalne tak, aby spełniało jak najlepiej swoją rolę, było wygodne, bezproblemowe i tanie w eksploatacji.


Czy pomagacie Państwo w wypełnianiu wszystkich formalności związanych z zakupem i fiskalizacją kasy fiskalnej?

Tak oczywiście pomagamy w wypełnianiu dokumentacji dot. zakupionej kasy fiskalnej – tzn. zgłoszenie do US, oświadczenia o zakupie kasy fiskalnej jak również zgłoszenie o fiskalizacji urządzenia. Wszystkie formularze można pobrać z naszej strony http://prokompc.pl/wazne-dokumenty-dotyczace-kas-fiskalnych/


Czy przeprowadzacie szkolenie z obsługi zakupionego urządzenia fiskalnego?

Tak, szkolenie z obsługi zakupionego u nas urządzenia jest przeprowadzane  w siedzibie naszej firmy lub też na miejscu u klienta, wybór miejsca zależy od klienta. Szkolenie ma na celu uzyskanie przez klienta wiedzy praktycznej pozwalającej na bezproblemową, komfortową i bezstresową pracę z urządzeniem fiskalnym. Pierwsze szkolenie z zakupionego u nas urządzenia fiskalnego jest całkowicie bezpłatne. Jednak gdyby Państwo chcieli przeszkolić w przyszłości innych pracowników, prowadzimy również szkolenia z obsługi kas fiskalnych komercyjnie.


Kiedy najlepiej kupić kasę fiskalną?

Kasę fiskalną najlepiej jest kupić z minimum 2 tygodniowym wyprzedzeniem ponieważ procedura zgłoszenia kasy do  Urzędy Skarbowego, przygotowanie kasy – programowanie, szkolenia i fiskalizacja to proces złożony i wymagający czasu. Krótko mówiąc. Im wcześniej, tym lepiej dla Państwa. Kasa może być wcześniej użytkowana bez zafiskalizowania. Pozwoli to państwu zapoznać się z jej obsługą,  tworzeniem różnego rodzaju raportów itd… – zminimalizuje stres, który towarzyszy niektórym poczatkującym użytkownikom kas fiskalnych. Naszym zadaniem jest to, aby przygotować Państwa do obsługi kasy bez zbędnego napięcia z tym związanego.Masz pytania?

  Imię i nazwisko (wymagane)

  Adres email (wymagane)

  Temat

  Treść wiadomości

  Share This
  Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij